Zachmurzenie częściowe+13 , niedziela 28 maj
Imieniny: Augustyna, Ingi

Wirtuoz Saksofonu / Łukasz Dyczko

typ: Muzyka
rodzaj: Koncert
termin: od 2017-02-12 do 2017-02-12
miejsce: CKK Jordanki, Toruń, ul. Al. Solidarności 1-3
Wirtuoz Saksofonu / Łukasz Dyczko
Młody muzyk na toruńskim koncercie zaprezentuje Rapsodię na saksofon i orkiestrę belgijskiego kompozytora A. Waigneina, dzięki której wygrał wspomniany konkurs. „Zwycięstwo w tym prestiżowym konkursie nie zatrzyma mojej ciekawości i otwartości na muzykę, zwłaszcza klasyczną” – mówił krótko po wygranej. Oprócz Rapsodii wykona również transkrypcję utworu A. Piazzolli Le Grand Tango, oryginalnie napisanego na wiolonczelę i fortepian dla rosyjskiego wirtuoza wiolonczeli M. Rostropowicza.
 
Poza występem z solistą, Toruńska Orkiestra Symfoniczna zaprezentuje również Uwerturę do opery Wilhelm Tell G. Rossiniego, której jeden z motywów był wielokrotnie wykorzystywany w bajkach i filmach ilustrując m.in. sceny galopu czy pościgu. Finałem tego koncertu będzie wyjątkowa II Symfonia Aleksandra Borodina, zwana „Bohaterską”. Ciekawostką jest fakt, że utwór ten ostatnio wykonany był w Toruniu ponad 10 lat temu. Jeden z rosyjskich krytyków Włodzimierz Stasow tak pisał o muzyce Borodina: „olbrzymia siła i niezwykły rozmach inwencji, gwałtowność i porywczość, subtelność i piękno, połączone z niepohamowaną namiętnością”.
 
Toruńską Orkiestrę Symfoniczną od pulpitu poprowadzi prof. Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrektor Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego.
 
Wystąpią:
 
Łukasz Dyczko /saksofon, zwycięzca 18. Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków/
Mirosław Jacek Błaszczyk /dyrygent/
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
 
W programie:
 
G. Rossini - Uwertura do opery Wilhelm Tell
A. Piazolla - Le Grand Tango
A.Waignein - Rhapsody na saksofon i orkiestrę
A. Borodin - Symfonia nr 2 h-moll "Bohaterska"
 
niedziela, 12 lutego 2017r., godz.: 17:00
Sala Koncertowa CKK Jordanki
 
Podczas koncertu będzie możliwość bezpłatnego pozostawienia dziecka w wieku 5-10 lat pod opieką wykwalifikowanych animatorów kultury w ramach akcji TOS – „Dzieciaki Sym-foniaki” Zapisów można dokonywać pod numerem: +48 602 253 809 lub mailem: edukacja@tos.art.pl
 
Bilety w cenie: 35/25 i 60 zł (bilet rodzinny 2+1) do nabycia w kasie CKK Jordanki (Aleja Solidarności 1-3), czynnej od wtorku do piątku w godz.: 13-19 oraz na godzinę przed koncertem. W ramach abonamentu „Piano” można nabyć bilet w promocyjnej cenie w pakiecie z koncertem „Polski Paganini”. Szczegóły na www.tos.art.pl
powrót do listy imprez