Zachmurzenie częściowe+13 , niedziela 28 maj
Imieniny: Augustyna, Ingi

Toruń na Google Street Viev

Na Mapach Google można już zobaczyć efekty ubiegłorocznej wizyty na toruńskiej starówce operatora Google Street View. Latem 2011 roku wykonał on serię zdjęć Rynku Staromiejskiego i okolicznych ulic, jeżdżąc po toruńskiej starówce specjalnym pojazdem.

Street View to funkcja dostępna w Google Maps, Google Earth i Google Maps for mobile, która pozwala użytkownikom poznać świat z poziomu ulicy w 360-stopniowych obrazach. Zdjęcia miast  oglądają w ten sposób miliony użytkowników na całym świecie. Pojawienie się panoramicznych ujęć Torunia na Mapach Google to efekt udziału w konkursie ogłoszonym w  ubiegłym roku przez Google Street Viev. W internetowym plebiscycie można było wygrać dla swojego miasta wizytę operatora Google. Do głosowania na Toruń zachęcaliśmy mieszkańców na miejskiej stronie internetowej, pisały też o tym toruńskie media. I udało się - choć zajęliśmy ostatecznie szóste miejsce (wygrała ulica Piotrkowska w Łodzi), serwis Google zdecydował się jednak wykonać wirtualne panoramy naszego miasta.

Na tej panoramie widać ujęcie wykonane
podczas przejazdu widocznego na górnym zdjęciu  >> POWIĘKSZ

W sierpniu 2011 roku na Rynku Staromiejskim pojawił się przedziwny pojazd – trójkołowy rower z wózkiem i wysięgnikiem wyposażonym w 9 aparatów fotograficznych. Jego kierowca okrążył starówkę, prowadzony przez system GPS zgodnie z przygotowaną mapą, i wykonał serię zdjęć najbardziej atrakcyjnych ulic. Wzbudzał przy tym ogromne zainteresowanie przechodniów. Przygotowanie wirtualnych panoram wymagało dwukrotnej wizyty operatora w Toruniu.

Rezultat tej pracy można obejrzeć na Mapach Google. Po wejściu na (http://mapy.google.pl/) trzeba przybliżyć plan starówki i najechać na wybraną ulice żółtym ludzikiem, który znajduje się nad suwakiem z lewej strony (przeciągnąć ludzika w wybrany punkt starówki ). Po chwili załaduje się wirtualna panorama tego miejsca.  Obfotografowane panoramicznie ulice są na planie zaznaczone niebieskimi liniami. Za pomocą joysticka, myszki lub klawiatury można zmieniać kąt widoku lub przechodzić do kolejnych planów. Panoramy są też wzbogacone o statyczne zdjęcia, wykonane przez użytkowników Google.

Warto przypomnieć, że miasto zrealizowało dwa inne projekty, w których można oglądać Toruń panoramiczny lub w 3D:

Wirtualny spacer po Toruniu na stronie miejskiej

>> TUTAJ wirtualny spacer po Toruniu, uruchomiony na miejskiej stronie w 2010 roku

Toruń w 3D na Google Earth >> POWIĘKSZ

>> TUTAJ ponad 200 trójwymiarowych modeli budynków toruńskiej starówki, zbudowanych przez Arka Pawłowskiego we współpracy z miastem na Google Earth (link odsyła do prezentacji modeli 3D na Google Maps, ale najlepiej oglądać w darmowej aplikacji Google Earth, która trzeba pobrać i zainstalować na swoim komputerze).

źródło informacji: www.torun.pl
Komentarze użytkowników (0)
Dodaj swój komentarz:
autor komentarza
treść:

%) :D 8) :) :P ;) :J :ok :( :[] :o :bad (!) (?) hihi! :wow :mniam :jezyk :$$ :evil :love :bzik :happy
Pozostało znaków:   Napisałeś znaków:
kod z obrazka*